Nowelizacja ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych wprowadziła możliwość uzyskiwania informacji zbiorczych dotyczących przedsiębiorców.

Dotychczas, przed zawarciem umowy przedsiębiorca mógł zweryfikować swojego kontrahenta składając do Biura Informacji Gospodarczej wniosek o udzielenie informacji o jego zadłużeniu. Biuro gromadzi bowiem m.in. dane ewidencyjne podmiotów prowadzących działalność gospodarczą oraz dane o ich niespłaconych zobowiązaniach pieniężnych.

W Polsce działa obecnie pięć Biur Informacji Gospodarczej. Są to m.in. BIG InfoMonitor, Krajowy Rejestr Długów, Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej. Przed nowelizacją ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych przedsiębiorca chcący uzyskać informacje o zadłużeniu innego przedsiębiorcy musiał zawierać umowy z każdym z biur oddzielnie i składać pięć wniosków o udostępnienie informacji gospodarczej.

Nowelizacja ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych upraszcza ten proces oraz zwiększa zakres informacji, które można uzyskać. Przedsiębiorca może bowiem zawrzeć umowę tylko z jednym biurem i na podstawie jednego wniosku uzyskać tzw. Raport zbiorczy, w którym znajdą się dane z wybranych lub wszystkich biur informacji gospodarczej na temat zadłużenia konkretnego, wybranego przez wnioskodawcę przedsiębiorcy.

Ujawnienie informacji gospodarczych podmiotowi wnioskującemu o te informacje następuje co do zasady w terminie 2 dni roboczych od momentu złożenia wniosku. Wniosek o uzyskanie raportu zbiorczego jest odpłatny, lecz kwota ta nie jest wygórowana – wynosi nie więcej jednak niż 30,00 złotych od informacji uzyskanych z jednego Biura.

Dodatkowo, w wyniku nowelizacji Biura uzyskały dostęp do danych zawartych w rejestrach: PESEL, REGON, CEiDG, KRS, oraz w Rejestrze Należności Publicznoprawnych i Centralnym Rejestrze Restrukturyzacji i Upadłości. Na podstawie danych zawartych w tych bazach danych, biura mogą tworzyć raporty dla przedsiębiorców o ich kontrahentach.

Nowe przepisy ułatwią przedsiębiorcom ocenę rzetelności i wiarygodności płatniczej swoich kontrahentów. Zwracamy jednak uwagę, że wprowadzone ułatwienia dotyczą weryfikacji dłużników będących przedsiębiorcami. Natomiast do otrzymania informacji o zobowiązaniach dłużnika będącego konsumentem, wymagane będzie jego uprzednie upoważnienie.