Wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością uprawnieni są do przyznania określonemu wspólnikowi, za jego zgodą, szczególnych korzyści. Postanowienia w tym przedmiocie muszą się znaleźć w treści umowy spółki, pod rygorem ich bezskuteczności wobec spółki.

Szczególne uprawnienia przyznane osobiście wspólnikowi stanowią prawa o charakterze niezbywalnym i wygasają z chwilą utraty przez daną osobę statusu wspólnika.

Przepisy kodeksu spółek handlowych nie narzucają katalogu szczególnych korzyści, które mogą zostać przyznane wspólnikowi. Przykładowo wspólnikowi może zostać przyznane prawo powoływania i odwoływania organów spółki, prawo żądania zwołania lub prawo zwoływania zgromadzeń wspólników, prawo umieszczania spraw na porządku obrad zgromadzenia wspólników, prawo pierwszeństwa (pierwokupu) nabycia zbywanych udziałów przez innego wspólnika, prawo pierwszeństwa do objęcia udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym, pierwszeństwo w przypadku umorzenia udziału, uprzywilejowanie w zakresie dywidendy lub prawa głosu czy uprzywilejowanie do udziału w majątku likwidowanej spółki.

Niezależnie od powyższych, typowo korporacyjnych uprawnień wspólnikowi może zostać przyznane na przykład prawo do darmowego korzystania z pokoju hotelowego, przejazdu środkami transportu spółki, otrzymywania od spółki świadczeń rzeczowych, np. jej wyrobów, po preferencyjnej cenie.

W związku z powyższym wspólnicy mogą szeroko i stosunkowo swobodnie kształtować szczególne uprawnienia przyznawane wspólnikowi, o ile oczywiście są one zgodne z naturą prawną spółki z o.o., dobrymi obyczajami oraz zasadami współżycia społecznego.

Nie jest natomiast dopuszczalne przyznanie wspólnikowi tzw. „złotego udziału”, t.j. uprawnienia do wydawania zgody na dokonanie niektórych czynności przez spółkę. Wszelkie ograniczenia prowadzenia spraw i reprezentowania spółki mogą wynikać jedynie z woli całego organu spółki (zgromadzenia wspólników, rady nadzorczej), a nie poszczególnych jego członków. Wobec tego przyznanie wspólnikowi takiego prawa naruszałoby przepisy kodeksu spółek handlowych określające maksymalną wysokość uprzywilejowania prawa głosu oraz byłoby sprzeczne z naturą stosunku spółki.