Ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym wprowadzająca tzw. Pakiet MŚP zawiera niemal 50 zmian, których deklarowanym celem jest uproszczenie powadzenia działalności polskim przedsiębiorcom. Dotyczą one m.in. prawa podatkowego, gospodarczego i prawa pracy.

Pośród nich znajdują się również zmiany dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy, polegające na ponad dwukrotnym zwiększeniu limitu pracowników, do którego pracodawca nie będzie zobowiązany zatrudniać specjalistów z zakresu BHP, a także likwidacji obowiązku okresowych szkoleń BHP dla pracowników administracyjno-biurowych. Obecnie obowiązek utworzenia w firmie służby BHP, pełniącej funkcje doradczei kontrolne w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, zależy od liczby zatrudnionych.
Zgodnie z art. 23711 § 1 k.p., pracodawca, który zatrudnia więcej niż 100 pracowników ma obowiązek utworzenia służby BHP, natomiast pracodawca zatrudniający do 100 pracowników – powierza wykonywanie zadań służby BHP specjaliście. Pracodawca może także posiadać uprawnienia pozwalające na samodzielne wykonywanie zadań tej służby, jeśli posiada ukończone odpowiednie szkolenie i zatrudnia do 10 pracowników albo zatrudnia do 20 pracowników i jest zakwalifikowany do grupy działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecią kategorię ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Po zmianach, takie rozwiązanie będzie dotyczyło większej liczby pracodawców, bowiem nowelizacja zakłada, że pracodawcy zatrudniający od 21 do 50 pracowników również będą mogli pełnić zadania służby BHP. Proponowana możliwość odnosi się jedynie do grup działalności o najniższych wskaźnikach wypadkowości i o warunkach środowiska pracy, w których występują najmniej szkodliwe czynniki dla zdrowia. Nadal konieczne też będzie ukończenie specjalnego szkolenia dla pracodawców, wykonujących zadania służby BHP.

Zmiany dotyczą także zniesienia obowiązku przeprowadzania okresowych szkoleń BHP dla ponad 5 mln pracowników, w branżach uznanych za najmniej wypadkowe. Proponowane rozwiązanie uzależnia konieczność powtórzenia szkolenia BHP od kategorii ryzyka danej grupy działalności, określonej zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i skutków (Dz.U. z 2016 r. poz. 1005) i odnosi się jedynie do pracowników administracyjno-biurowych. Zmiany wejdą w życie dnia 1 stycznia 2019 roku.