Celem wspierania przedsiębiorców z branży turystycznej, którą silnie dotknęły skutki wirusa COVID-19 oraz polskich rodzin, ustawodawca wprowadził tzw. „bon turystyczny”.

Bon turystyczny wynosi 500,00 zł i przyznany jest na każde dziecko do 18 roku. Nadto możliwe jest skorzystanie z bonu uzupełniającego w wysokości 500,00 zł przyznawanego dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Dofinansowanie z bonu będzie można wydatkować na płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie naszego kraju (np. na pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie sportowym).

Polski Bon Turystyczny jest wydawany w formie elektronicznej i można go wykorzystać do końca marca 2022 r. Nie musi on zostać wykorzystany jednorazowo w całości. Istnieje bowiem możliwość przeznaczenia środków na różne wydatki turystyczne, o wartości niższej niż wartość bonu. W związku z tym, możliwe jest przebywanie podczas wyjazdu w różnych miejscach wypoczynkowych, co może być przydatne np. w  przypadku wycieczki objazdowej.

Bon przeznaczony jest dla rodzin z co najmniej jednym dzieckiem oraz rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi. Bony będą przysługiwać niezależnie od poziomu dochodów, tak samo jak ma to miejsce w przypadku programu 500 Plus. W sumie z programu będzie mogło skorzystać ponad 6 mln dzieci. Bon będzie można wykorzystać wyłącznie w Polsce. Celem otrzymania bonu należy się zalogować na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.