Od 1 sierpnia 2019 roku obowiązują przepisy w zakresie tzw. „zerowego PIT” dla młodych, który pozwala na znaczne oszczędności podatkowe.

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, mogą skorzystać z niego osoby do ukończenia 26. roku życia. Co istotne, nie przewidziano tutaj dodatkowego warunku w zakresie statusu takiej osoby (osoba ucząca się/student).

Zwolnienie dotyczy przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia, których wysokość nie przekroczy 85 528 zł w skali roku. Ze względu na fakt obowiązywania ustawy już w 2019 roku, limit na ten rok został obniżony i wynosi 35 636,67 zł (obowiązuje on w okresie sierpień–grudzień 2019).

W celu skorzystania ze zwolnienia, konieczne jest złożenie przez osobę poniżej 26 lat oświadczenia o zamiarze korzystania ze zwolnienia. W przypadku otrzymania takiego oświadczenia płatnik nie pobiera zaliczek na podatek najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymał oświadczenie.

Począwszy od 2020 r. zwolnienie obowiązuje przez cały rok automatycznie. Podatnik może z niego zrezygnować, składając płatnikowi wniosek o pobór zaliczek. W przypadku otrzymania takiego oświadczenia płatnik pobiera zaliczki bez stosowania tego zwolnienia najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymał wniosek.