Z dniem 1 stycznia 2019 r., skrócony został okres, po upływie którego, wierzyciel może skorzystać z tzw. „ulgi na złe długi” tj. pomniejszenia podatku VAT należnego wykazanego na fakturze dokumentującej sprzedaż, rozliczonego w rejestrze sprzedaży i wykazanego w deklaracji VAT. Uprawnienie to powstawało dotychczas w miesiącu, w którym upływał 150-ty dzień od dnia wyznaczonego w umowie lub na fakturze terminu płatności. Z początkiem 2019 roku, termin ten został skrócony do 90 dni. Pozostałe warunki umożliwiające skorzystanie z ulgi, w tym w szczególności fakt posiadania statusu podatników VAT czynnych na moment deklarowania ulgi, nie uległy zmianie.

Warto podkreślić, że analogiczna zmiana terminu ma miejsce w odniesieniu do dłużnika, który wobec braku płatności za fakturę, z której odliczył podatek VAT naliczony, zobowiązany będzie, w sytuacji upływu 90 dni od terminu jej płatności, do korekty odliczonego podatku. Powyższe nie jest w żaden sposób uzależnione od tego, czy wierzyciel skorzysta z prawa do zastosowania „ulgi na złe długi”      
 w odniesieniu do tej samej wierzytelności. Końcowo, należy wskazać, iż zgodnie z przepisami przejściowymi, nowe regulacje należy stosować już do wierzytelności powstałych przed początkiem roku 2019, w stosunku do których uprawdopodobnienie nieściągalności (upływ 90 dni od dnia wyznaczającego termin płatności) miało miejsce po dniu 1 stycznia 2019 r.