Z dniem 15 marca 2018 r. weszło w życie większość przepisów ustawy z dnia 26 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw. Głównym celem nowelizacji jest integracja procesu funkcjonowania KRS z jego odpowiednikami z krajów Unii Europejskiej.

Najważniejszą i największą zmianą jest nowy sposób przekazywania sprawozdania finansowego do Sądu, które od dnia 15 marca 2018 r. nie może już być przesyłane w wersji papierowej, lecz jedynie elektronicznie – za pośrednictwem odpowiedniej platformy. Od dnia 15 marca do dnia 30 września 2018 r. zaczął obowiązywać tzw. okres przejściowy, w którym należy sporządzić sprawozdanie finansowe tradycyjnie,  po podpisaniu zeskanować je tworząc elektroniczną kopię (skan), a następnie podpisać tę kopię podpisem kwalifikowanym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP przez co najmniej jedną osobę uprawnioną do reprezentacji podmiotu, zaś końcowo zgłosić do repozytorium dokumentów finansowych. Opisanych powyżej zgłoszeń sprawozdań finansowych Spółki można dokonywać za pośrednictwem nowego systemu teleinformatycznego, który udostępniło Ministerstwo Sprawiedliwości. Przedsiębiorcy będą też mogli nadal korzystać z dotychczasowego systemu elektronicznego przesyłania sprawozdań w zakresie systemu spółek –  S24. W dalszym ciągu istnieje również możliwość składania sprawozdania przez profesjonalnych pełnomocników.

Po okresie przejściowym tj. od dnia 1 października 2018 r., zostanie wprowadzona zmiana, zgodnie z którą sporządzanie sprawozdań finansowych będzie odbywało się wyłącznie elektronicznie, z wykorzystaniem kwalifikowanego podpisu lub zaufanego profilu ePUAP.

Natomiast od dnia 1 marca 2020 r. obwiązek przesyłania do KRS dokumentów drogą elektroniczną będzie dotyczył wszystkich wniosków składanych w rejestrze przedsiębiorców KRS.