Rozporządzeniem zmieniającym z dnia 14 listopada 2017 r. Ministra Infrastruktury i Budownictwa, wprowadzono szereg istotnych zmian w przedmiocie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Jedną z nich jest znowelizowanie § 94 rozporządzenia. Przepis ten zakładał do tej pory, że w budynku wielorodzinnym szerokość w świetle ścian pomieszczeń powinna wynosić co najmniej: 2,2 m – pokoju sypialnego przewidzianego dla jednej osoby, 2,7 m – pokoju sypialnego przewidzianego dla dwóch osób, 1,8 m – kuchni w mieszkaniu jednopokojowym oraz 2,4 m – kuchni w mieszkaniu wielopokojowym – 2,4 m. Dodatkowo ust. 2 stanowił, że w mieszkaniu co najmniej jeden pokój powinien mieć powierzchnię nie mniejszą niż 16 m2.

Obecnie, przepis ów wskazuje jedynie, że: mieszkanie powinno mieć powierzchnię użytkową nie mniejszą niż 25 m2.  Regulacja ta weszła w życie 1 stycznia 2018 r.  

W uzasadnieniu do aktu nowelizującego, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa argumentowało między innymi, że powyższa zmiana powstała po to „aby uregulować min. powierzchnię użytkową mieszkania, a nie określać minimalnych szerokości i powierzchni pomieszczeń w mieszkaniu. Rozporządzenie powinno określać parametry podstawowe, które zapewnią bezpieczeństwo konstrukcji i użytkowania. (…) projektanci, którzy posiadają niezbędne wykształcenie i odpowiednią praktykę zawodową, powinni mieć większą swobodę w projektowaniu, dostosowaną do potrzeb rynkowych, biorąc za przyjęte rozwiązania pełną odpowiedzialność”.

Czy rozporządzenie regulujące minimalną powierzchnię lokalu, a nie jak do tej pory poszczególne tzw. szerokości w świetle ścian danych pomieszczeń, ułatwi pracę projektantom i poprawi komfort mieszkańcom – okaże się w praktyce.