Wielu wierzycieli zmaga się z problemem braku możliwości wyegzekwowania należności od swoich dłużników. Często zdarza się, że po uzyskaniu prawomocnego wyroku sądu dłużnik nadal nie chce płacić, a prowadzone przez komornika działania nie dają rezultatu.
Po wyczerpaniu wszystkich sposobów egzekucji postępowanie komornicze ulega umorzeniu jako bezskuteczne, zaś wierzyciel pozostaje z pytaniem, czy może podjąć jakieś działania, aby otrzymać swoje pieniądze.

Procedura cywilna przewiduje możliwość nałożenia na dłużnika obowiązku wyjawienia przed sądem posiadanego majątku. Gdy zajęty w egzekucji majątek dłużnika nie rokuje zaspokojenia egzekwowanych należności lub jeżeli wierzyciel wykaże, że na skutek prowadzonej egzekucji nie uzyskał w pełni zaspokojenia swej należności, może on żądać zobowiązania dłużnika do złożenia wykazu majątku, w którym musi wymienić on rzeczy i miejsca, gdzie się znajdują, przypadające mu wierzytelności i inne prawa majątkowe lub udzielić informacji o odpłatnych i nieodpłatnych czynnościach prawnych, których przedmiotem jest rzecz lub prawo o wartości przekraczającej w dniu dokonania tych czynności wysokość minimalnego wynagrodzenia dokonanych na rzecz osób trzecich, w pięcioletnim okresie poprzedzającym wszczęcie egzekucji, w wyniku których stał się niewypłacalny albo stał się niewypłacalny w wyższym stopniu niż był przed dokonaniem czynności (art. 913 k.p.c.).

Stawienie się dłużnika na posiedzenie w przedmiocie wyjawienia majątku jest obowiązkowe. Podczas posiedzenia w przedmiocie wyjawienia majątku dłużnik składa również przyrzeczenie, że złożony przez niego wykaz majątku jest prawdziwy i zupełny, ze wszystkimi tego konsekwencjami prawnymi. Jeżeli dłużnik bez usprawiedliwionej przyczyny nie stawi się do sądu w celu złożenia wykazu lub przyrzeczenia albo stawiwszy się wykazu nie złoży lub odmówi odpowiedzi na zadane mu pytanie lub odmówi złożenia przyrzeczenia, sąd może skazać go na grzywnę lub nakazać przymusowe doprowadzenie, zaś w ostateczności – nawet zastosować areszt na okres do jednego miesiąca (916 k.p.c.). Wierzyciel może uczestniczyć w posiedzeniu w przedmiocie wyjawieniu majątku i zadawać pytania dotyczące aktualnej sytuacji majątkowej dłużnika, zaś informacje te można wykorzystać przy ponownej egzekucji. Perspektywa udania się do sądu mobilizuje również dłużników do spłaty zadłużenia.

Po otrzymaniu od komornika zawiadomienia o bezskutecznej egzekucji można zatem skorzystać jeszcze z instytucji wyjawienia majątku celem uzyskania interesujących wierzyciela informacji  dotyczących majątku dłużnika. Dopiero bezskuteczność tej czynności powoduje konieczność opracowania dalszej, rozłożonej w czasie taktyki dalszego prowadzenia sprawy.