W INFORMACJACH wydanych w sierpniu 2015 roku opisywaliśmy problematykę wycinki drzew i związanym z nią ryzykiem wielotysięcznych kar.

W  dotychczasowym stanie prawnym, właściciel działki, który chciał usunąć drzewo ze swojej posesji, musiał wystąpić o wydanie zezwolenia do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Jeżeli drzewo zostało wycięte bez takiego zezwolenia, trzeba było się liczyć z wysoką karą,  wynoszącą zazwyczaj od kilku tysięcy do nawet miliona złotych.

Dnia 16 grudnia 2016 r., Parlament uchwalił ustawę o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach. Zmiany weszły w życie z dniem 1 stycznia 2017 r. Od tego momentu wycinka drzew niezwiązana z działalnością gospodarczą nie wymaga posiadania stosownego zezwolenia.

Wprowadzone w nowelizacji ustawy zmiany zakładają, że osoby fizyczne nie mają obowiązku występowania o zgodę na wycięcie drzew, które rosną na nieruchomości stanowiących ich własność i są usuwane w celach niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Zezwoleń nie będzie także wymagało usunięcie drzew i krzewów w celu przywrócenia nieużytkowanych gruntów do użytkowania rolniczego. Pod ścisłą ochroną pozostają jedynie drzewa będące pomnikami przyrody oraz pozostające pod specjalną ochroną z innych tytułów.

Nowe przepisy wprowadzają udogodnienia również dla osób, które dokonują wycinki w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zgodnie ze zmianami, nie będzie wymagane zezwolenie na usunięcie drzew takich jak topola, wierzba, kasztanowiec zwyczajny, klon jesionolistny, klon srebrzysty, robinia akacjowa oraz platan klonolistny, w przypadku gdy obwód ich pnia na wysokości 130 cm nie przekracza 100 cm. W przypadku innych pozostałych drzew-50 cm.

Zniesiono również wymóg uzyskiwania zezwolenia na usunięcie krzewów o  powierzchni do 25 m2. Rada gminy w formie uchwały stanowiącej akt prawa miejscowego może rozszerzać  oraz rezygnować z obowiązku uzyskania zezwolenia oraz katalog wyłączać z obowiązku uiszczenia opłaty za usuniecie danego rodzaju drzew. Może również zmodyfikować stawki za te czynności.

Nie jest jednak wiadome, jak długo nowe przepisy pozostaną w obecnym brzemieniu, albowiem zmiana odbiła się szerokim echem w mediach i zyskała miano kontrowersyjnej, w efekcie czego  rząd zapowiedział zmiany w przepisach, które mają zmierzać do przywrócenia poprzedniej regulacji.